Administration
Principal Farris

Daniel Farris

Principal

Dailey

Malcolm Dailey

Assistant Principal

Mrs. Jerkins

Gloria Jerkins

Assistant Principal 

Michal Stallworth

Assistant Principal

Thornton

Mitchell Thornton

Assistant Principal

Athletic Director

Rob Mitchell

Athletic Director
Math Teacher

Faculty
Amison

Michael Ann Amison

English

Andrews

Tonya Andrews

Special Education

Arkle

Jordan Arkle

Social Studies

Barnes

Pamela Barnes

English/Yearbook

Battle

Michael Battle

Social Studies

Beavers

Linton Beavers

Math

Bergdolt

Jan Bergdolt

Business

Borton

TiffanyAnn Borton

Science

Bradley

Stephen Bradley

Social Studies

Brown

Jason Brown

Driver's Ed

Calhoun

Luther Calhoun

Science

Campbell

Caitlin Campbell

English/ Track and Field

Cleveland

Jeremy Cleveland

Science/Athletic Trainer

Cutright

Tina Cutright

Social Studies/Beta Club

Davis

Chris Davis

Science

Davis

Lamoura Davis

Special Education

DeBusk

Cheyenne DeBusk

English

Donahue

Michael Donahue

English

DuBois

 Erica Dubois

Social Studies/Girls Basketball

durbin

Mallory Durbin

Physical Education/Volleyball

Dyson

Blair Dyson

Theater

Edwards

Debra Edwards 

Special Education

Elmore

Tacorious Elmore

Special Education

Ferguson

Jerra Ferguson

Science

fisher

Jason Fisher

Science/Boys Basketball

Forman

Daniel Forman

Special Education

Forrester

 Andrea Forrester

English/NHS

Forrester

Tom Forrester

English

Garten

Elizabeth Garten

Math

Hahn

Alyson Hahn

Science

Hall

Kevin Hall

Physical Education/Baseball

Hammack

Andrea Hammack

Special Education

Hanson

Susan Hanson

Spanish

Hardman

Kimberly Hardman

Special Education

Harper

Alyssa Harper 

Social Studies

Helgeson

Christiana Helgeson

Art

Hicks

Matthew Hicks

Special Education

Hood

Vaniesha Hood

Business

hughes

Taylor "Nikki" Hughes

Math

Johnson

Sandra Johnson

Special Education

Johnson

Michael Johnson

Driver's Ed

Jones

Taylor Jones

Social Studies/Soccer

King

Chris King

Music/Band

King

Tommy King

Math

Kochi

Azmat Kochi

Social Studies/Student Ambassadors

Kochik

Maj. Jeffry Kochik

JROTC

Kodya

Kevin Kodya

Social Studies/Jr. Civitan

Lansdell

James "Nick" Lansdell

Social Studies/ Tennis

Lee

Cory Lee

Physical Education

Lucas

Austin Lucas 

Broadcasting

McCormick

Patrick McCormick

Music/Choral

McDaniel

Lisa McDaniel

Computer Science

McGowan

Michelle McGowan

Math

McIntosh

JoElla McIntosh

English

minor

Erin Minor

Media Specialist/ Technology Coordinator

Mitchell

Cindy Mitchell

Media Specialist/SGA

Moncrief

Quaylan Moncrief

Health

Montgomery

Bonnie Montgomery

French

morgan

Leslie Morgan

English

Morris

Christopher Morris

Physical Education

Murphree

Neil Murphree

Social Studies

Murphree

Shannon Murphree

Social Studies

Myers

Devin Myers

Physical Education/ Wrestling

Nair

Andersa Nair

Science

Nichol

Kasey Nichol

English

Olienyk

Kathryn Olienyk

English/Debate

Otero

Michael Otero

English

Phillips

Anna Phillips

English

Pietrzak

Sondra Pietrzak

Special Education

Pittman

Brian Pittman

Business/Softball

Porter

Jason Porter

Math

powers

Virginia Powers

Science/Girls Soccer

Pughsley

Christopher Pughsley

Science

Ryan

Megan Johnson-Ryan

Art

Sessions

Jessica Sessions

Math

Skeen

Michael Skeen

Music/Band

Skipper

Mary Skipper

Science/Swim

Smith

Thomas "Alex" Smith

Social Studies

Smith

Jennifer Smith

Social Studies/Cheer

Smith

MSgt. Larry Smith

JROTC

Strength

Suzanne Strength

Spanish

Strickland

James Strickland

Science/Bowling/Golf

Summers

Cynthia Summers

Math

Temple

Kevin Temple

Special Education

tiesi

Hanny Tiesi

Math

Thornton

Colbey Thornton

Math

Wallace

Jason Wallace

Head Football Coach

Warren

Natalie Warren

Science

Warren

Wesley Warren

Career Prep

Weedon

Steve Weedon

Science

wilson

Ryan Wilson

Physical Education

Woods

Mandi Woods

Math

Wurtz

Allee Wurtz

English

Counselors

Brown

Kenisha Brown

Counselor

Last Names F-L

Marla Scott

Counselor

Last Names A-E

Mrs. McGee

Traci McGee

Counselor
Last Names S-Z

Wooten

Cristal Wooten

Counselor

Last Names  M-R

boyd

Victoria Boyd

Graduation Coach

Myers

Alison Myers

Interventionist

Support Staff

Melissa Allen

Registrar, 11th & 12th

Nurse

Darlene Blumentritt

Nurse

Laura Givens

Front Office

Marianne Gamper

Bookkeeper

Mrs. Boartfield

Jen Boartfield

Athletics Bookkeeper

Justina McElrath

Student Center

Roberts

Kourtnie Roberts

Distance Learning Facilitator

Terrell

Cindy Terrell

Cafeteria Manager

Tammy Thompson

Bookkeeper

Tara Williams

Registrar, 9th & 10th